3Dconnexion Přihlásit se

3DConnnexion

3Dconnexion dosáhla milníku jednoho milionu prodaných 3D myší

Historie

3D myš - ideální rozhraní mezi člověkem a strojem
Je obvyklé, že počátky převratných objevů dlouho předcházejí jejich skutečné potřebě na trhu a že tvůrci inovací jsou lidé, kteří mají něco společného – nápad! Mezi výrobou prvního produktu a jeho konceptem nicméně často uběhnou roky.

Od nápadu po skutečný produkt
Počítačová grafika vznikla v padesátých letech minulého století, když byl na Massachusettském technologickém institutu (MIT) vyvinut počítač Whirlwind, který pro zadávání údajů využíval světelného pera a CRT monitoru. První CAD aplikací pro podporu navrhování, jež využívala světelného pera, vznikla v roce 1963, když Ivan E. Sutherland položil základy své doktorské teze "Sketchpad: Grafický komunikační systém mezi člověkem a počítačem."

Také počítačová myš jako ovládací zařízení má počátky v časných šedesátých létech. Vyvinuta po názvem "X-Y polohovací indikátor pro zobrazovací systém", byla nakonec patentována v roce 1970, založena na principu dvou koleček upevněných v pravých úhlech vůči sobě.

CAD a grafické aplikace pro každého
K většímu rozšíření používání myší došlo od roku 1984 spolu s počítači Apple Macintosh a prvním široce dostupným grafickým uživatelským rozhraním ovládaným s myší. Během jednoho roku začal Logitech prodávat první třítlačítkové kuličkové myši. Krátce na to jsme se díky výkonnějším čipům pro zpracování obrazu dočkali vývoje vyspělejších 2D optických myší.

Od 2D ke 3D myši
Historie 3D myši začala v pozdních sedmdesátých letech 20. století v německém Centru pro výzkum letectví a kosmonautiky (DLS), jehož Institut robotiky a mechatroniky se věnoval mj. ovládání robotického ramene v prostoru kartézských souřadnic. V roce 1981, po dlouhých experimentech byl integrován šestiosý senzor síly a krouticího momentu do plastové koule. Tato zaznamenávala lineární a rotační odchylky vytvářené silou a kroucením od lidské ruky, jež byly následně výpočetně převáděny na translační a rotační pohybové rychlosti.

Po dalším výzkumu představili na DLR cenově dostupný optický měřicí systém, používající šest jednorozměrných detektorů polohy. Po získání globálního patentu byla v roce 1993 představena SpaceMouse, první dostupná 3D myš na světě. Na trzích v USA a v Asii byla prodávána pod názvem Magellan.

V roce 1993 byl poprvé použit 3D ovladač pro zacházení s robotickým ramenem ve vesmíru, a to na raketoplánu Columbia. V tomtéž roce byla založena společnost 3Dconnexion (jež se později stala součástí firmy Logitech) a začal se odvíjet příběh jejích 3D myší.

Všechno je o pokroku
3D myši od 3Dconnexion poskytují úroveň přirozeného a intuitivního ovládání 3D modelů a 3D prostředí, jaké s tradiční myší a klávesnicí nelze dosáhnout. Při použití 3D myši jsou konstruktéři a designéři schopni pracovat jako by drželi digitální scénu nebo kameru ve vlastní ruce. 3D myš je navržena tak, aby byla používána současně se standardní myší, což vede k větší produktivitě práce, protože uživatel nemusí nastavovat polohu modelu krok za krokem. Prostřednictvím ovládacího kloboučku 3D myši lze model souběžně posouvat, zoomovat a otáčet, zatímco je běžná myš používána pro výběry, tvorbu prvků a jejich úpravy.

Klíčová technologie adaptivních senzorů s mikronovou přesností byla vyvinuta kompletně společností 3Dconnexion, jejíž 3D myši obsahují šest vysoce výkonných optických senzorů, které reagují na pohyby v rozsahu mikrometrů. Souběžně s nepřetržitým zdokonalováním senzorové technologie a ergonomie svých zařízení, spolupracuje 3Dconnexion úzce s předními dodavateli softwaru a hardwaru s cílem poskytovat širokou podporu, integraci a využívání 3D myši v současných 3D prostředích.

3Dconnexion je zavázána rozvíjet inovaci v navrhování zajišťováním intuitivního a přirozeného propojení na současné 3D aplikace a tvůrčí rozhraní. Toto odhodlání se nedávno vrátilo v podobě překonání hranice jednoho milionu vyrobených 3D myší. V souvislosti s tímto milníkem prezident společnosti 3Dconnexion Dieter Neujahr konstatoval, že masivní využívání 3D myší na trhu a potvrzuje, že dobrý nápad může stát u zrodu produktu, který se stane pevnou součástí našich životů. A budoucnost je jasná, s tím, jak 3Dconnexion pokračuje v přinášení výhod špičkové 3D navigace pro čím dál širší spektrum softwarových aplikací a oblastí trhu, vázána pouze představivostí.

American TV show about the CAD system by Ivan E. Sutherland (Part 1 and 2)